Čemu jsem se věnovala v listopadu 2018

Piráti: Politiku českého prezidentavůči Číně je třeba vidět v kontextu čínské transplantační chirurgie, The Epoch Times, 22.11.2018

Byznys s orgány oponentů čínského režimu, blog Aktuálně.cz, 19.11.2018

Jak slavit 17. listopad s radostí, denikreferendum.cz, 17.11.2018

Večerní zprávy – schůzka opozice, Seznamzpravy.cz, čas 7:20, 16.11.2018

Pardubický kraj je průkopníkem transformace v péči o ohrožené děti, pardubicezive.cz, 15.11.2018

Transformace kojeneckých ústavů, ČT, 12.11.2018

V Anglii s poslankyněmi celého světa, blog Aktuálně.cz, 12.11.2018

Česko-německé fórum v Olomouci, diskusni forum.org, další fotografie, 10.11.2018

Setkání MPSV a MZ v kojeneckém ústavu, pirati.cz, 5.11.2018

Bydlení v sociálně vyloučených lokalitách – interpelace premiéra, pirati.cz, 1.11.2018

Mediální výstupy – říjen 2018

Zákon o sociálním bydlení. ČT 24 – 90´, 31.10.2018

Další desetitisíce chudých dostanou potraviny zdarma, novinky.cz, 31.10.2018

Proplácení nemocenské od prvního dne, Blesk.cz, 31.10.2018

Moci slavit svatbu. Ne registraci. – komentář k rovnému manželství, MfDnes, 30.10.2018

Tisková konference Pirátů – karenční doba, ČT24, 30.10.2018

Před stoletím vzniklo Československo, novinky.cz, 26.10.2018

Interpelace premiéra – potravinové banky, PSP ČR, 25.10.2018

K rozpočtu pro rok 2019, sociální infrastruktuře a dětem se znevýhodněním, PSP ČR,  24.10.2018

video: K rozpočtu pro rok 2019, sociální infrastruktuře a dětem se znevýhodněním, PSP ČR,  24.10.2018

Zpráva ze semináře o podpoře dlouhodobých pěstounů, Pirátské listy, 23.10.2018

Pěstouni: Raději řeknou, že na kroužky nemají, než se soudit, Právo, 23.10.2018 a Novinky.cz, 28.10.2018

Máte slovo – Výroky prezidenta k Romům a dávkám, ČT, 18.10.2018

Kauza Mořský koník – Názory bez cenzury, iprima.cz, 6.10.2018

Ozvěny práce v září 2018 v médiích

 

Nedělní Partie: důchody, syrští sirotci, zkrácený pracovní týden – O. Richterová s J. Maláčovou a M. Pekarovou-Adamovou, iprima.cz, 23.9.2018

Čeští vězni si přenášejí žloutenku tetováním i injekcemi, novinky.cz, 23.9.2018

Prý že z opozice nejde nic prosadit, Aktualne.cz, 14.9.2018

Zvýšit životní minimum?, penize.cz, 14.9.2018

Poukázky v hmotné nouzi, stenoprotokol PSP ČR, 12.9.2018

Zneužíváme dávky, nebo stát zneužívá nás? blog Aktuálně 3.9.2018

Výzva Jindřicha Šídla, Seznamzprávy, 3.9.2018

Chcete připomínkovat zákony? Teď je ten čas! Sociální tým.

Asi víte, že jsem členka Výboru pro sociální politiku. Jen některým z vás jsem však měla šanci říct, jak cele mě ta práce pohltila. Ostatně – i proto se teď ozývám: velmi ráda bych konzultovala sněmovní tisky, které mi přicházejí na stůl a jsou z (široké) sociální oblasti. Jde mi  jak o „sanity check“ – názor lidí, co nejsou z oboru – , tak o názor těch, co se různými službami, příspěvky, dávkami, podporou soudržné společnosti a předcházením průšvihů zabývají profesně,. Vše, co se týká exekucí, insolvence, e-neschopenek apod. by navíc rád konzultoval můj pirátský kolega Lukáš Kolářík.
(Další pirátské týmy naleznete zde: https://www.pirati.cz/snemovna/tymy/)
Pokud máte chuť zaklikat témata, u nichž cítíte jistou vášeň, zde je formulář. Nabízíme v zásadě tři úrovně – komentování, „expertování“, pasivní přijímání informací:-).

Příklady, co se na nás v sociální oblasti hned po prázdninách valí:

1)  tisk 160, senátní novela zákona o soc. službách – Příspěvek na péči ve 4. stupni závislosti ve výši 19200,-. Na pirátském fóru rozebírám zde.
2) tisk 224 – návrh A. Juchelky doplácet nedočerpaný rodičovský příspěvek když se narodí další dítě.
3) hojně diskutované tisky 89 a 99 – poukázky v hmotné nouzi, které rozebírám po tématech, nebo v diskuzi na fóru.
4) Také jsem se věnovala zlepšení návrhu zákona o soc. bydlení a důrazu na dostupné bydlení v ČR https://www.socialni-a-dostupne-bydleni.cz/
5) A mnoho dalšího. https://www.pirati.cz/lide/olga-richterova/ – záložka Úkoly
redmine.pirati.cz/lide/olga_richterova záložka Úkoly

Shrnutí

Občas se mi nějaké téma povede uchopit komplexně a bez frází – např. v reakci na Okamurovu kritiku ombudsmanky jsem se docela rozvášnila. (A zde je text)
Nebo kulatý stůl k porodnictví se taky myslím podařil.
 
A jindy hledám postoj zohledňující všechny pohledy, vědecká fakta i společenskou náladu – a budu ráda za zpětnou vazbu. Zatím počítám s konkrétními reakcemi emailem nebo do internetového fóra, případně telefonicky či po facebooku. Na konci prázdnin či v září taky chystám Piratecon, již brzy bližší info!
Na ta témata, jimž se chcete třeba občas i hlouběji věnovat, zde je formulář.
Bude vám vděčná demokracie, já, i členové užšího sociálního týmu.
Nu a poslední informace: Konkrétní kroky Pirátů v problematice lze dohledat na pirati.cz a na tomhle webu olgarichterova.cz. Zde  je i můj otevřený kalendář. A ten  formulář :-). Těším se!

Piráti sezvali zástupce odborné veřejnosti k tématu prázdných budov a brownfieldů

Téma bydlení a otevřených příležitostí v Praze jsme na Pirateconu 16.6.2018, videozáznam zde,  pojali dost komplexně. Přes urbanismus a územní rozvoj jsme se dostali k dočasnému využití prázdných budov i utopiím typu sdíleného bydlení. Stručné shrnutí níže.

Tím úplně prvním předpokladem rozvoje města směrem ke stavu, který bude udržitelný a zároveň stále příjemný pro život, je kvalitní územní plánování. Proto jsme sobotní konferenci zahájili krátkou přednáškou Davida Tichého z Fakulty architektury ČVUT. Připomněli jsme si, jaké jsou principy fungování města v různých typech zástavby, jaké jsou zásady bytové výstavby, jak struktura soukromého, komunitního a veřejného prostoru ovlivňuje náš život, naše fungování. To, jaké vztahy si vytváříme ke svému okolí a ke svým sousedům, je z velké části dáno právě typem stavby, ve které bydlíme – co nám dovolí, co nám nabídne, co nám umožní. A asi panuje všeobecná shoda na tom, že nízká zástavba s dostatkem zeleně a příslušným prostorem pro vzájemné setkávání a tudíž budování komunity se většině jeví jako ideál.

O tom, jak jsme takovému ideálu v reálu daleko, jsme si ale mohli popovídat hned vzápětí. Na programu totiž byly prezentace projektů hned dvou velkých pražských brownfieldů. Proč? Koncepce metropolitního územního plánu nechce příliš rozšiřovat Prahu směrem ven, soustředí se spíše na využití prázdných nebo méně a nesourodě zastavěných ploch v centru nebo širším centru města.

O projektu pro Brownfield Bubny-Zátory tak mluvil nejprve Vít Šimral a posléze zástupce IPRu Ondřej Boháč. Ačkoli je 110 hektarový pozemek ve vlastnictví většího počtu majitelů, z toho některých poměrně výrazných investorů, Praha si věří, že uřídí plánování celého území tak, aby vznikla nová, moderní čtvrť navázaná na okolní město, ale nabízející nové možnosti. Vlajkovou lodí celého projektu má být ambiciózní záměr výstavby nové budovy filharmonie (či multifunkčně pojatého sálu). Je radost sledovat, že město si začíná uvědomovat své postavení a odpovědnost vůči občanům při plánování nového prostoru!

O poznání horší je situace ohledně výstavby kolem metra D, kde město připustilo prodej pozemků v okolí plánované trasy jednomu majoritnímu vlastníkovi a pozice města pro vyjednání rozumných podmínek výstavby jsou tak o mnoho složitější.

Projekt brownfieldu Slatiny na Praze 10 představili ze dvou úhlů pohledu Pavel Hájek a zástupce hlavního architekta projektu František Štáfek. Vyjádřila se k němu i zastupitelka z radnice Prahy 10 Ivana Cabrnochová. Projekt už v průběhu posledních měsíců doznal řadu změn po připomínkování od občanů Prahy 10. Představená verze tedy reflektuje požadavky na různorodost zástavby, využívá území mokřadu k vytvoření parků a funkčních rekreačních ploch a zároveň nabízí propojení s městem “za tratí”. Území tak přijde o svou exkluzivitu, což se nelíbí části starousedlíků, naopak ale zlepší dostupnost služeb a napojení na městskou infrastrukturu, což určitě přiláká nové obyvatele. Otázkou zůstává řešení dopravní infrastruktury (to by ale bylo téma na další Piratecon :-)).

K (ne)dostupnosti bydlení v Praze pak ještě v dopoledním bloku vystoupila zastupitelka MHMP Petra Kolínská. krátce nás seznámila s kroky, které město podniká směrem ke zvýšení dostupnosti bydlení – např. mzdová podpora zaměstnanců státní správy, rekonstrukce nevyužívaného bytového fondu apod. Upozornila rovněž na náš společný zájem o fenomén Airbnb – v Praze bylo v polovině roku 2017 pronajímáno touto formou zhruba 18,5 tisíc bytů a pirátský poslanec Jakub Michálek k tomu předložil  návrh zákona.

Odpolední blok byl konkrétnější, zaměřený na využití prázdných budov, ať už jednotlivě, (Invalidovna) nebo systematicky (praznedomy.cz, sdilenedomy.cz).

Projekt Invalidovna přišel představit autor studie Nisan Jazairi, který se jinak intenzivně věnuje dostupnému bydlení v rámci společnosti Affordable Housing. Dienzenhoferova stavba navržená podle své pařížské sestry by se mohla stát modelovým příkladem využití dlouhodobě prázdného objektu pro účely setkávání a integrace širokého okolí na poli sociálním, kreativní a kulturním. Podporu projektu přišel vyjádřit i zastupitel za Prahu 8 Petr Vilgus.  

Věnujeme se i tzv. bytům zvláštního určení, o fungování praktické podpory pro lidi s postižením mluvil Michal Prager, detailněji na bezbabyty.cz. Další účastníci se s námi podělili o zkušenosti, jak konkrétně dopadla jejich snaha o realizaci nebo účast třeba v projektu startovacího bydlení (Karlovy Vary), nebo co lze dělat pro posílení fungování komunity (projekt Dobrá rodina) či pro prevenci bezdomovectví.

Vše si můžete pustit na videu.

Zprávu z akce sepsala Zuzana Freitasová.

Další informace na webu www.bydlimevsichni.cz

V sekci materiály budou zveřejněny i materiály z konference

Poslanecký report č. 6

Další poslanecký měsíc se odvíjel ve znamení poukázek v hmotné nouzi, karenční doby, festivalu těhotenství, sociálního bydlení a samozřejmě úřadů práce. Ano, vypadá to už trochu “obehraně”, ale ve skutečnosti je to jedna pecka vedle druhé:-)

Pan premiér stále sestavuje vládu a jedním z klíčových témat bylo zrušení či zachování karenční doby. Podle posledního vývoje to vypadá, že kolegům ze sociální demokracie odsouhlasil její zrušení. Příliš ale nezdůrazňuje, kdo první tři dny nemocenské bude platit. Vláda totiž podle všeho plánuje obdařit touto povinností zaměstnavatele. Ačkoli se hovořilo o kompenzaci formou snížení pojistného placeného zaměstnavateli na nemocenském pojištění o 0,2 procentního bodu, není jisté, jak vysoký bude ve skutečnosti finální nárůst zátěže na straně zaměstnavatelů. Piráti proto souběžně navrhují diskutovat větší podporu tzv. sick days, které se už ve větších firmách běžně využívají a není to nic neobvyklého ani v jiných evropských zemích. Hodně důležité je i zavedení e-neschopenky. Více k tématu si můžete přečíst zde.

20. dubna jsem byla přizvána k velmi zajímavé debatě o bezdomovectví. Krom konstatování, že potřebujeme více údajů (tzn. nemáme dostatečný sběr dat), a že je třeba zamezit tomu, aby lidé bez domova putovali z pod mostu do azyláče, odtud na ubytovnu a nakonec zpět na ulici, mne nejvíc zaujalo vyjádření pana Jíry, který sám bezdomovectvím reálně prošel. Mimo jiné říká: “Nevyprávějme si příběhy, řešme situaci.” Je to pravda – lidé často mají tendenci sklouzávat k debatám proč a jak se kdo na ulici nebo i do ubytovny dostal. Ono je to ale ve výsledku jedno. Bez pomoci se odtamtud nedostanou, ani ti, co za to takzvaně nemohou, ani ti, kteří si za to takzvaně mohou sami. A v tom je vlastně jedna ze základních premis celého konceptu sociálního a dostupného bydlení – umožnit v dnešní technicky, ekonomicky a kdovíjak jinak rozvinuté společnosti důstojně bydlet všem bez rozdílu.

I proto se dál intenzivně věnujeme oblasti dostupného bydlení. Spustili jsme informační web www.bydlimevsichni.cz. Neklademe si ambice být všeobjímajícím informačním portálem o bydlení. Na to nemáme kapacity. Rádi bychom ale pomohli těm, koho téma zajímá, najít inspiraci, sebrat odvahu do něčeho se pustit, případně zjistit, kde už něco  funguje, a kde najdu někoho, kdo mi k tomu třeba poví víc. Jde o pilotní verzi, za  připomínky děkujeme!

Jak už jsem zmiňovala minule, plánujeme také Piratecon zaměřený na bydlení. Bude se konat 16.6. v Praze a zaměříme se na bydlení, výstavbu a využití brownfieldů a volných objektů v Praze. Je tedy na co se těšit!

S bydlením úzce souvisí otázky sociální, zejména rozličné dávky. Kdo mě sledujete víte, že pokračuji v jednáních ohledně úřadů práce. Iniciovala jsem zařazení projednání problémů na úřadech práce na pořad Výboru pro sociální politiku. 26.4. tak byli přizváni na jednání výboru zástupci Generálního ředitelství ÚP a MPSV. Spolu s dalšími poslanci jsme se obsáhle dotazovali, jak je situace řešena, zda se ji daří konsolidovat, kde problémy přetrvávají, jak bude zajištěno, aby se v podobných případech situace neopakovala. Byli jsme ujištěni, že krom některých částí Prahy se vyplácení dávek vrátilo do standardních termínů. V Praze je patrně vzhledem k situaci na trhu práce největším problémem nedostatek úředníků. V řešení pokračují, uvidíme. Samostatnou kapitolou budou IT systémy. Neefektivita, předražení zakázek, časové prodlevy, absence výběrových řízení… Zhruba za tři měsíce by se sezení mělo opakovat, tou dobou by už mělo být zřejmé, zda přijatá opatření byla opravdu efektivní. (A dlouhodobá!?)

Zvláštní pozornost si zaslouží poukázky v hmotné nouzi. Je to taková “z nouze ctnost”, kterou někdo vymyslel, aby se nezneužívaly dávky, ale… Připodepsala jsem návrh pana poslance Kaňkovského na novelu příslušného zákona (k tomu mluvím zde). Cílem je vymezit co možná nejpřesněji situace, kdy se poukázky nemají používat, neb příjemcům zbytečně komplikují život. Jedná se především o lidi v různých typech ústavů, v pobytových zdravotnických zařízeních, o invalidy, seniory a další. Všechny ty, pro které je složité dojet do obchodu do jiné obce, kde zrovna poukázky berou. Názory se ovšem různí a debata bude ještě vášnivá. Posílejte své zkušenosti, pomůže to!

Mediálně jsem vystupovala zejména v debatě v Partii na Primě s paní ministryní práce a sociálních věcí Jaroslavou Němcovou. Jak mi to šlo, můžete posoudit zde.

A rozšiřuji své blogerské aktivity – konkrétně na aktualne.cz. První příspěvek spíše jazykozpytný zde.

Z desítkových aktivit za nejvýraznější považuji pracovní výjezd do Splavů, kde jsme s Piráty ladili programové priority pro podzimní komunální volby a dotahovali přípravu Pirátských Listů, které se Vám v těchto dnech asi pomalu objevují ve schránkách. Děti nás potěšily spontánní výtvarnou aktivitou, která nás ujistila, že vítr, který nám vane do plachet je stále svěží a mladý:-)

Poslanecký report č. 5

Milí přátelé, milí příznivci,

březnová témata, kterým jsem se věnovala, byla opět rozmanitá. Díky za všechny podněty. Sepsala jsem také osobní pohled: Jaký to je, stát se poslankyní za Piráty?,

Velké téma je stále dostupné a sociální bydlení. Sešla jsem se se zástupci MMR, následně se konalo ministerské grémium, na kterém jsem zastupovala Piráty spolu s Ivanem Bartošem a Vítem Šimralem. Podrobnosti si můžete pročíst zde: Piráti byli jednat na MMR kvůli problematice bydlení

Průběžně pokračují jednání a schůzky s odborníky, snažíme se zpracovat a utřídit dosud nasbírané informace a začínáme chystat „bydlecí“ Piratecon (na červen).

Další okruh, který nás hodně zaměstnává, se týká malých dětí: porodnice,  pěstouni – dočasní i dlouhodobí, dětská centra, dětské domovy… Nejobtížnější je měnit zaběhané postupy tak, aby reflektovaly aktuální poznatky o potřebách dětí a rodičů, když to mrzí lidi, kteří danou práci s nejlepším úsilím roky vykonávají.  Něco málo si můžete přečíst zde: Ohrožené maminky musí mít informace o přechodných pěstounech nebo tady: Náhradní rodinná a institucionální péče v praxi.

Dále ochrana ovzduší. Té jsem se věnovala už dřív na komunální úrovni. Teď mám možnost ptát se na příslušných místech z pozice své poslanecké funkce. Zeptala jsem se tedy ministra Brabce, kdo ponese odpovědnost za současný stav, kdy se za mnoho milionů tvoří nekvalitní plány a ovzduší se nezlepšuje (Piráti se ptají po odpovědnosti za drahé a nekonkrétní plány na zlepšování ovzduší). Uspokojivé odpovědi jsem se zatím nedočkala, pokračujeme tedy dál! ( Vystoupení k zákonu o ovzduší v PS PČR dne 10.4.2018).

Hodně mě mrzí, že ministerstvo smetlo ze stolu návrh e-neschopenky. Vláda přitom digitalizaci státní správy označuje za jednu ze svých priorit. Jak to tedy je myšleno, když první možný počin je zastaven, ačkoli se do jeho přípravy už investovala spousta času i peněz?

Obrátilo se na mě i několik „seniorských“ organizací. Ať už jde o zajištění důstojných podmínek pro lidi v nouzi, nebo o poněkud pozitivnější oblast podpory aktivního života našich spoluobčanů ve stáří, je tu hromada prostoru k poslaneckým aktivitám a návrhům.

Nezaháleli jsme ani na Desítce. V březnu začala přípravná fáze sestavování kandidátek do podzimních komunálních voleb. Pirátské primárky.

 

Přehled tiskových výstupů za březen: http://www.olgarichterova.cz/v-mediich/

 

Jaký to je, stát se poslankyní za Piráty?

Pozor, tento příspěvek je osobní a dlouhý. Píšu ho hlavně pro „svoje“ Piráty. Ty, kteří mě znají dlouho, a zajímá je, „jaký to je“ a „proč mě vidí na obrazovce, ale ne v reálu“.

Úvodem chci zdůraznit: pořád cítím obrovskou vděčnost! Je úžasný, že např. nepovedené Plány zlepšování kvality ovzduší, které jsem žalobou napadla coby občanka – komunální zastupitelka, nyní mohu interpelovat jako poslankyně. Přístup k informacím, kancelář, a to, že po sedmi letech mám za veřejnou práci plat a možnost platit úžasnou chůvu – díky za to!

Nicméně realita je přece jen barvitá.

Jak vypadá poslanecká rutina co do plánování času?

V běžné dny mám budík na 6.42, v 8.10 odcházím a jen tak tak stíhám na tramvaj. Do Sněmovny s Melíškem dorazím cca v 8.50, předat a honem do sálu. Jednání jsou od 9 ráno a končí většinou v sedm (tedy po desíti hodinách), ale nedá se to předvídat a musím počítat i s devátou večerní. Většinou domů dorazím v osm nebo čtvrt na devět – a mám tak dvě hodiny na čtyřletého Jeronýma. Když je schůze nebo jednání do večera, je to samozřejmě náročnější. Melichárka navíc cca 2 hodiny denně (v součtu) kojím.

Aktuálně nestíháme projednat předložené zákony v průběhu dvou týdnů a budeme jednat tři týdny ze šesti – jak ukazuje můj veřejný kalendář.  Další dva týdny jsou výbory, což znamená, že končíme zhruba v šest – a já jsem doma v sedm. Poslední, poslanecký, týden si organizuju sama a snažím se v něm stihnout různé semináře a koncepčnější práci. Současně si dávám schůzky se zástupci mnoha organizací a samozřejmě s občany (taky je možné domluvit si se mnou telefonickou schůzku – tj. hovor v pevně daný čas).

A jak vypadá povaha úkolů, které řeším?

Primárně jde o zákony, které přijdou na pořad jednání – tedy zjišťovat podklady a dávat stanoviska k sociální problematice a politice zaměstnanosti. Dál si samostatně volím agendu z téhle oblasti – aktuálně hoří fungování Úřadů práce (kvůli změně v dokladování Příspěvků na bydlení) a za urgentní považuju i to, že se u nás rutinně novorozenci dávají do ústavů např. v Plzni ve fakultní nemocnici; dlouhodobě se pak v Pirátech věnujeme dostupnému bydlení a souvisejícímu bydlení sociálnímu a já to mám na starost. Jako místopředsedkyně mám k tomu zodpovědnost za upgrade strany a trávím s ním tak 5-10 hodin času týdně, minulý týden ale i 15 hodin.
Navíc  se výběrová řízení ukončila až na konci ledna popř. v únoru, tudíž někteří spolupracovníci budou plně volní až od dubna a mnozí nastoupili teprve nedávno. Zatím se tedy leccos zajíždí a mrzí mě to, ale např. vyřizování e-mailů je pořád s prodlevami..

Největší trápení: roztříštěnost informačních kanálů.

Tohle určitě znáte mnozí. V kombinaci s dlouhými pracovními bloky a s těžkou předvídatelností jejich konce, představuje velkou výzvu roztříštěnost komunikačních a informačních kanálů. Jak si poradit s permanentním tříděním a organizováním zpráv a úkolů, které přišly po Facebooku, messengerem, mailem, do sms, vyplynuly z telefonického hovoru, z osobního rozhovoru anebo z podatelny v Redmine? Přišla jsem na svůj osobní systém „vše připisovat na velký papír pro dnešní den“.  Na formát A3 se vejde hrubý harmonogram (ten si plánuju večer předem) a zbyde místo pro vpisky a vynořivší se drobnosti. U větších věcí pracujeme s asistentkami na tom, aby vše plynulo do kalendáře a archiv do Onenote. A pro představu: klidně mi přijde i 80 mailů denně a 30-40 zpráv messengerem, plus diskuze na Facebooku. A současně to je samozřejmě dobře! Díky za to, že jste, že se ozýváte, že po mně chcete řešení ve věcech, které vás trápí a já za ně nesu zodpovědnost a můžu iniciovat změnu.

Na koncepčnější práci je nicméně potřeba klid (srovnejte kalendář).  Různé studie napovídají, že pocit velkého přetížení je důsledek multitaskingu kombinovaného s nutností rozhodovat. Nejvzácnější je pro mě tudíž v posledních měsících plná, soustředěná pozornost, nerušená vrněním telefonu, pohotovostním módem na možné hlasování v plénu,  nebo prostou únavou po mnoha hodinách přepínání z jednoho do druhého.

A z čeho mám radost?

Nejvíc mě těší, že už mám představu, kolik času zabere zorientovat se v určité problematice a zmapovat možné cesty zlepšení (cca měsíc, s plánováním schůzek spíš měsíc a půl). Delší přípravu žádá projekt „finančně dostupné bydlení“ a souvislosti se zákonem o sociálním bydlení. Aktuálně připravuju ve spolupráci s dalšími na květen kulatý stůl ke „svaté hodince“ (o významu první hodiny po porodu) a věnuju se souvislostem vyplácení dávek v hmotné nouzi prostřednictvím poukázek (mj. ve formě spolupředkládání pozměňovacího návrhu zákona). Mou dosavadní práci shrnují tyto mediální výstupy. Za nejdůležitější považuju vytrvalé upozorňování ministryně i dalších na špatnou situaci na Úřadech práce a přípravu pozměňovacího návrhu zákona č. 117/1995 Sb. u změny v paragrafu 25, kterou po měsíční analýze situace považuju za kořenovou příčinu problémů.

Takže: proč se neobjevuju na pražských pirátských setkáních?

Protože jsou kolem osmé večer, a já bývám úplně vyšťavená. A navíc to je doba večerního kojení. Melíškovi je 9 měsíců a postupně samozřejmě začíná jíst, ale ranní a večerní mlíko mu musí vynahradit ten šrumec přes den, a doplnit „denní dávku maminky“.

Ještě jednou díky za podporu, snažím se vše dělat s nejlepším vědomím a svědomím – a třeba vás napadne, jak se do mé gesce zapojit, mít aktivní spoluúčast a přidat ruku k dílu. Budu moc ráda. Zdůrazňuju ale: nemůžu se věnovat všemu. Podněty sbírám – a prioritizuju.

Zatím nabízím zmíněné schůzky v kanceláři i po telefonu, a plánuju návštěvu pirátských akcí – chystám se do Prostějova a Hradce Králové na květen. I takhle vypadá realita toho, jaký to je stát se poslankyní ve straně, která chce soudržnou společnost. Společnost, v níž poslanci mohou přispět k tomu, ať jde život prožít s radostí a ne jen „probojovat a prosoutěžit“:-).

 

Poslanecký report č. 4 – únor

Tentokrát přehled stručněji, únor byl nabitý i navzdory týdnu dovolené:

Agenda dostupného bydlení: 22.2.2018 se pod organizační záštitou mých asistentek konala malá konference,  TZ zde: Piráti připravují ve spolupráci s experty legislativu k sociálnímu bydlení,

Téma potravinových bank: Piráti zvou na nedělní guláš zdarma a vyzývají k pomoci potravinovým bankám, 15.2.2018

Zjišťování informací od terénních sociálních pracovníků k situaci na Úřadech práce: Setkání s poslankyní Richterovouwww.maltezskapomoc.cz, 12.2.2018

Přijetí usnesení k Úřadům práce na Výboru pro sociální politiku: Richterová: Piráti usilují o zlepšení neutěšené situace na úřadech práce, 11.2.2018

Špatné ovzduší a žaloba na Ministerstvo životního prostředí: Program zlepšování kvality ovzduší pro Prahu dnes zrušil soudFrank Bold , 8.2.2018

Pirát odborář: Rozhovor s Lukášem Marešem: Moderní odbory versus ROH,  2.2.2018

Výběr ze schůzek: APODAC (porodnictví), Parent project (péče o osoby trvale odkázané na péči druhých), K. Šlechtová – k agendě bydlení, zákonu o soc. bydlení a SFRB.

A samozřejmě účast na Výborech, Komisi pro rodinu a Jednání Sněmovny.

Fotoblog – Inaugurace prezidenta

První akce, kde jdu špalírem vojáků nahoru po schodišti k místům historických událostí. I dnešní inaugurace prezidenta bude zmíněna v učebnicích. 8.3.2018, druhé funkční období Miloše Zemana. Sály, zrcadla, rozlehlé chodby s tapisériemi. Cestou tam jsem se neudržela a udělala pár fotek. Ve Vladislavském sále měli náš dav dobře zorganizovaný, a při úvodním husitském chorálu na mě dolehlo, že to místo stavěli před 500 lety. Svorníky ve stropu jako spojnice mezi rokem 1490 a 2018. Uvědomila jsem si i to, s kým vším tam dnes jsem. Tolik lidí důležitých pro další směřování naší země na jednom místě.

 

Pak začal staronový prezident svůj projev a pořád jsem si říkala: ano, tohle je obřad. Symbol. Možnost se povznést a podívat na všední dění z nadhledu. A najednou slyším: Bakala, OKD, HN, Respekt, Česká televize, Aktuálně, neziskovky, aktivisti, fuj. Pár lidí odešlo. Já ztuhla. S Piráty jsme se na sebe smutně podívali. Takže zpátky z majestátní minulosti do zaplivanýho sklepa. Ani slovo o médiích pod vlivem Agrofertu, ani zmínka o důležitosti médií veřejné služby. Pachuť z toho, když prezident jedním dechem říká, že chce být pro všechny, a druhým aktivisty staví proti občanské angažovanosti a participaci.

A přes uličku ode mě Martin Nejedlý, vedle něj nákladná krasavice s kožešinou kolem krku. Fotku nemám. Jen silnou emoci, jak se na závěr oba usmívají a tleskají, a naše dvě řady mají ruce sepjaté a vážně hledí na toho starého pána, který má na své nemocné nohy boty placaté jako ploutve a přesto plive síru a hněv. I jemu ale přeju pěkný MDŽ. Ve Sněmovně nám aspoň připravili rozkošnej dort.