Koho chci za prezidenta?

V příštím týdnu se bude konat druhé kolo druhé přímé volby prezidenta České republiky. Její výsledek výrazně ovlivní další směřování naší republiky. Co si o tom myslím já osobně?

  • Pojďme všichni k volbám! I když nám žádný kandidát nepřijde ideální, sledujme, jak se chová.  Jaký člověk je, se ukazuje i na jeho okolí. Chtějme prezidenta, který se neobklopuje obskurními postavičkami, které se předhánějí v patolízalství. Tiskového mluvčího Ovčáčka už neberou vážně ani desetileté děti a parodie na něj plní internet. Z Mynáře postupně leze, co všechno vlastní (stamiliony hezky popsány například zde), naopak nikdo neví, kdy bude vlastnit to zásadní pro funkci kancléře – bezpečnostní prověrku. A tajemná Nejedlého postava napojená na Rusko (zajímavé čtení zde) to vše „jistí“.
  • Chtějme od našeho prezidenta slušnost a důstojnost. Nejde jen o vrávorání nad korunovačními klenoty, ale hlavně o zášť a nenávist, kterou by šířit fakt neměl. Lživé inzeráty špinící protikandidáty do férové kampaně taky nepatří.
  • Chtějme prezidenta, který se nebojí přiznat chybu a umí se za svá pochybení omluvit. Zejména, když to po něm žádá soud. Prezidenta, který umí respektovat jiný názor, než ten svůj a  neuráží svobodná média jen proto, že mu nepoklonkují.
  • A závěrem: neméně důležité je třeba i prosté transparentní financování kampaně (nebo naopak nejspíš financování zbrojařskou lobby – to nikdy nevěstí nic dobrého) nebo otevírání či přivírání dveří tajným službám (u Zemana jde hlavně o Rusko – viz Mynář výše – a Čínu, viz CEFC).

Nakonec pro inspiraci přikládám odkaz na anketu, jak volí Piráti – moje volba je v souladu s většinou:

Současně ale není zřetelná podpora pro to vydat oficiální stanovisko, ba naopak:

I když já osobně a většina dalších členů Pirátů bude volit J. Drahoše, není to důvod pro to, abychom oficiální podporou deklarovali ztotožnění s jeho politikou a vlastně by to ani nebylo fér: vždyť pro někoho jsou Piráti určitě i odrazující. Občanský kandidát může mít mou podporu osobní, ale ne celostranickou. Těch cca 12 % členů Pirátů, kteří budou volit Zemana anebo volit nepůjdou, mají svůj důvod a své motivace, které respektuju, a dalších necelých 60 %, kteří nechtějí dát oficiální záštitu, též.

Stanovisko Pirátů před prvním kolem také vyzývalo k vyhodnocování argumentů a osobní zodpovědnosti.

Takže ještě jednou: na viděnou u uren a bavme se o podstatě věci!

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *