Koho chci za prezidenta?

V příštím týdnu se bude konat druhé kolo druhé přímé volby prezidenta České republiky. Její výsledek výrazně ovlivní další směřování naší republiky. Co si o tom myslím já osobně?

  • Pojďme všichni k volbám! I když nám žádný kandidát nepřijde ideální, sledujme, jak se chová.  Jaký člověk je, se ukazuje i na jeho okolí. Chtějme prezidenta, který se neobklopuje obskurními postavičkami, které se předhánějí v patolízalství. Tiskového mluvčího Ovčáčka už neberou vážně ani desetileté děti a parodie na něj plní internet. Z Mynáře postupně leze, co všechno vlastní (stamiliony hezky popsány například zde), naopak nikdo neví, kdy bude vlastnit to zásadní pro funkci kancléře – bezpečnostní prověrku. A tajemná Nejedlého postava napojená na Rusko (zajímavé čtení zde) to vše „jistí“.
  • Chtějme od našeho prezidenta slušnost a důstojnost. Nejde jen o vrávorání nad korunovačními klenoty, ale hlavně o zášť a nenávist, kterou by šířit fakt neměl. Lživé inzeráty špinící protikandidáty do férové kampaně taky nepatří.
  • Chtějme prezidenta, který se nebojí přiznat chybu a umí se za svá pochybení omluvit. Zejména, když to po něm žádá soud. Prezidenta, který umí respektovat jiný názor, než ten svůj a  neuráží svobodná média jen proto, že mu nepoklonkují.
  • A závěrem: neméně důležité je třeba i prosté transparentní financování kampaně (nebo naopak nejspíš financování zbrojařskou lobby – to nikdy nevěstí nic dobrého) nebo otevírání či přivírání dveří tajným službám (u Zemana jde hlavně o Rusko – viz Mynář výše – a Čínu, viz CEFC).

Nakonec pro inspiraci přikládám odkaz na anketu, jak volí Piráti – moje volba je v souladu s většinou:

Současně ale není zřetelná podpora pro to vydat oficiální stanovisko, ba naopak:

I když já osobně a většina dalších členů Pirátů bude volit J. Drahoše, není to důvod pro to, abychom oficiální podporou deklarovali ztotožnění s jeho politikou a vlastně by to ani nebylo fér: vždyť pro někoho jsou Piráti určitě i odrazující. Občanský kandidát může mít mou podporu osobní, ale ne celostranickou. Těch cca 12 % členů Pirátů, kteří budou volit Zemana anebo volit nepůjdou, mají svůj důvod a své motivace, které respektuju, a dalších necelých 60 %, kteří nechtějí dát oficiální záštitu, též.

Stanovisko Pirátů před prvním kolem také vyzývalo k vyhodnocování argumentů a osobní zodpovědnosti.

Takže ještě jednou: na viděnou u uren a bavme se o podstatě věci!

 

 

 

 

 

2 odpovědi na “Koho chci za prezidenta?”

  1. Piráty jsem volil a na druhou stranu budu volit Zemana. Jsem zvědav jak se rozumbradi poperou.
    Žabomyší modrorudý války jsou nesmysl, občanská válka a standartní lidská hloupost. Každopádně jste hezká ženská, kdybych to věděl dřív ani bych se nerozhodoval koho volit. Máte dobrý názory, ovšem nic není jak se předkládá. Orwell 1984.

    1. Děkuji za přízeň a za důvěru. A přeju Vám i sobě více optimismu (i když poslední volby nám ho do žil mnoho nenalily). Na podzim to napravíme v komunálkách?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *